Výroba

Proč ocel? Protože je to tradiční materiál se skvělými mechanickými vlastnostmi. Je 3x tužší než hliníkové slitiny a může mít pevnost podobnou uhlíkovým kompozitům. K tomu má dobrou životnost a je dobře zpracovatelná. Rámy NOVÁK jsou vyrobeny metodou pájení na tupo mosaznou pájkou, což je metoda pracná, tedy neproduktivní a tudíž drahá a zároveň nesmírně krásná. Při pájení se na rozdíl od svařování netaví základní materiál (trubky), mosaz se na něj při teplotě okolo 780°C naváže díky povrchové difuzi. Hlavní charakter rámu určují především zvolené trubky, samotná metoda spojení tak nemá na výsledek téměř žádný vliv. Pájené rámy jsou tak odlišné především po vizuální stránce, spoje jsou díky větším rozměrům pevnější a tužší než u svařovaných rámů. Při své práci používám nejraději sady trubek tradičního italského výrobce Columbus s téměř stoletou historií. Ten nabízí velice širokou paletu materiálů a provedení trubek.

Při stavbě svých rámů vycházím z filozofie tvaru určeného funkcí. Nejsem příznivce přezdobenosti a samoúčelnosti. Rámy navrhuji jednoduché, funkční, v maximální míře tuhé. Pochopitelně, tuhost ocelových rámů nebude nikdy na úrovni hliníkových či kompozitových, ale s tím každý ocelový nadšenec počítá. Ocel je prostě jiná, je svá. Kolik moje rámy váží? To vážně neřeším. Kolik váží přebytečný tuk na vašem těle? Ano, dokážu vyrobit rám s váhou na hranici možného. Vždy je však potřeba vzít v potaz, jaký to pro koho má přínos.

Sázím na zakázkovou stavbu, originalitu každého kusu. Nezajímají mě stavby s cenou „již od“, nezajímají mě velké série. Za každým rámem stojí jiný příběh, stejně jako za jeho majitelem. Při návrhu rámů vycházím ze svých zkušeností z mnoha cyklistických disciplín, které aktivně provozuji. Od allmountain po silnici a vše mezi tím. To mi dává velký rozhled a schopnost postavit širokou škálu typů rámů. Navíc díky mé dlouhodobé spolupráci na tvorbě časopisů VELO a 53x11, kde již řadu let testuji kola a vybavení, a pro které rovněž píši články s technickým zaměřením, mám neustálý kontakt se současnými trendy v cyklistickém průmyslu.